2019

Major Trophies awarded 2019   
    
Premier Trophies 2019   
Dunlaoghaire Harbour TrophyMost successful new yacht into DBSC RacingCruiser 1              Juggernaut 2Andrew Algeo
The George Arthur Newsom CupMost successful Yacht in one design classesFlying Fifteen     BettyDavid Gorman/Chris Doorly
The Waterhouse ShieldMost successful Yacht in handicapped  classesCruiser 2               PeridotJim McCann
Dr. Alf Delaney Memorial CupMost successful boat racing on dinghy coursesIDRA                       Dun MoaninFrank Hamilton
The Brendan Ebril Memorial CupMost successful yacht frequently participated Cruiser 1              Something ElseJohn and Brian Hall
The Viking Award AwardFor a notable contribution to DBSC Sailing Donal O’ Sullivan
Cruisers 0   
Martin CupThursdays IRC RacingWowGeorge Sisk
Knox-Gore BowlThursdays Echo RacingWowGeorge Sisk
Knox-Gore CupSaturdays IRC RacingWowGeorge Sisk
Centenary TrophySaturdays Echo RacingTsunamiVincent Farrell
Royal Alfred John Rennie TrophyCoastal racesHot CookieJohn O’ Gorman
Cruisers 1   
Briscoe TrophyTuesday racingJalapenoPaul Barrington
West Pier Officers CupThursdays IRC RacingGringoTony Fox
Tiamat TrophyThursdays Echo RacingGringoTony Fox
Weir CupSaturdays IRC RacingWhite MischiefTim Goodbody
Osterberg CupSaturdays Echo RacingJump the GunJohn Kelly/Michael Monaghan
Royal Alfred Coastal CupCoastal racesWhite MischiefTim Goodbody
Cruiser 2   
Lady Shamrock TrophyThursdays IRC RacingPeridotJim McCann
Centenary CupThursdays Echo RacingPeridotJim McCann
Silver salverSaturdays IRC RacingPeridotJim McCann
Royal Alfred CupCoastal racesPeridotJim McCann
T.P.Early Memorial CupSaturdays Echo RacingSpringerIan Bowring
Silver Foam TrophyMost Improved Boat Cr 2EnchantressKevin Bonnar and Friends
Rupert BowlSaturdays series 1RupertRichard and Philip Lovegrove
J.B.Stephens TrophyThursdays and Saturdays combinedRupertRichard and Philip Lovegrove
Sigma Fleet TrophyCoastal race, SigmasMoonshineRonnie Maloney
Cruiser 3   
Annette CupThursdays Echo Series onePapytooMaurice Walsh/Frank Guilfoyle
Smalldridge CupThursdays IRC OverallRunning WildBrendan Foley
Viking Cup/TrophyThursdays Echo OverallRunning WildBrendan Foley
Sanderling TrophyThursdays IRC OverallAsterixJohn Counihan plus friends
Jack Kennedy Memorial CupSaturdays IRC OverallAsterixJohn Counihan plus friends
Mercia CupSaturdays Echo OverallAsterixJohn Counihan plus friends
Royal Alfred Mini Sam MaguireCoastal RacesAsterixJohn Counihan plus friends
Whimbrel TrophyThursdays Echo OverallEleintMichael Matulka
Cruiser 5   
Burford TrophyThursdays IRC Overall Div. APersistanceCharles Broadhead
Gerry Henry SalverThursdats Echo OverallPersistanceCharles Broadhead/Ian Stuart/Jerry Collins
Trevor Wood TrophyThursdays IRC Overall Division BCvantesPaul Conway
White Sail Class TrophySaturdays IRC Divisions A&BCvantesPaul Conway
Anna Livia TrophySaturdays Echo overall A&BCvantesPaul Conway
Galeleo CupThursdays overall, no other trophyShearwaterEamonn Doyle
Royal Alfred  Howth Trophy Coastal seriesCoastal RacesSweet MartiniBruce Carswell
31.7s   
Feanor TrophyThursdays Overall One designCrazy HorseFrank Heath/Ivan Schuster
Horrigan CupThursdays overall EchoLevanteMichael Leahy/John Power
Royal Alfred 31.7 CupCoastal RacesLevanteMichael Leahy/John Power
Andora TrophySaturdays Overall one designProspectChris Johnson
Long John Silver CupSaturdays Overall EchoFiddley BitsBill Quigley
Dragons   
Oxford and Cambridge CupThursdays OverallZinZanTim Carpenter/Patricia and Adrian
RIYC CupSaturdays OverallPhantomPeter Bowring/David Williams
Old Time CupCombined Thurs & SaturdaysPhantomPeter Bowring/David Williams
Torry CupSpecial ConditionsSir Ossis of the RiverDenis Bergin
Shipmans   
Mid Week TrophyThursdays OverallVikingShould be Fergus Mason and friends
Shipman Perpetual TrophySpecial Coditions , Sats No other trophy Jo SlimJohn Clarke and friends.
Malindi CupSaturdays OverallVikingShould be Fergus Mason and friends
Royal Alfred Shipman BowlCoastal RacesVikingShould be Fergus Mason and friends
Beneteau 21   
Optec TrophyTuesdays Echo OverallIsoldeBrian Mulkeen/Jimmy Martin
Facet Jewellers CupThursdays Scratch OverallChinook Andrew Bradley
Beneteau 21 TrayThursdays Echo OverallBeeswingPat Shannon
Jimmy Fischer TrophySaturdays Overall, EchoSmall WonderJacqueline McStay/Hugh Kelly
Waterhouse Rose BowlThurs/Sat overall Echo Series 1/2Small WonderJacqueline McStay/Hugh Kelly
Beneteau 21 CupSaturdays Overall ScratchYikes Peter Carroll/Eddie Kilbane/Barry McDonald
Old Baily BowlCoastal RacesYikes Peter Carroll/Eddie Kilbane/Barry McDonald
Glens   
Glen Challenge TrophyCrews RaceGlendunDavid Houlton
Royal Alfred Glen TrophyCoastal RaceGlendunB.Denham/D.Freedman/Alison O’ Brian
Pterodactyl CupThursdays Overall GlensheskFalkner/Reid/Henderson/Walker
Harry Maguire Memorial CupSaturdays OverallGlenluceRichard and Donal O’ Connor
The McMullan CupSaturdays&Thursdays& RegattaGlenluceRichard and Donal O’ Connor
The O’ Meara TrophyOlympic RacesGlenluceRichard and Donal O’ Connor
Hamilton Reid CupDalkey Island (Bobolink)GlencoeRose Mary Craig and Friends
Pair of Silver VasesLadies RaceGlenlucyAlison O’ Brien
Ruffians   
John Donnelly Perpetual CupBest Tuesday Boat OverallCarmenBrendan Duffy/Maguire and Brennan
Huet TrophyThursdays OverallBanditAnn Kirwan/Brian Cullen/Ciara Brown
J Lamont Brown TrophySaturdays & Thursdays overallBanditAnn Kirwan/Brian Cullen/Ciara Brown
British Airways TrophySaturdays OverallRufflesMichael Cutliffe
Dr. O’ Leary Memorial CupCoastal RaceAliasDavid Meeke/Martin McCarthy
SB20s   
Crichton CupThursdays OverallVenues WorldGerry Dempsey/Chris Nolan
Saturday SB CupSaturdays OverallVenues WorldGerry Dempsey/Chris Nolan
Bealtaine TrophySpec. Cond. Sat series OneCarpe DiemRichard Hayes/Colin Galavan
Lunasa TrophySpec. Cond. Sat series TwoSea BiscuitBarry Glavin/Niall O’ Riordan
Equinox TrophySpec. Cond. Sat series ThreeBlackJames Gorman
Flying Fifteens   
Fifty Something CupThursdays Series OneBettyDavid Gorman/Chris Doorley
Flying Fifteen GunThursdays OverallBettyDavid Gorman/Chris Doorley
Brian S Ryan TrophySaturdays OverallBettyDavid Gorman/Chris Doorley
Blake CupSpecial Conditions Mid Week SailingBettyDavid Gorman/Chris Doorley
Squibs   
Minx TrophyThursdays OverallSidewinderRupert Westrup  (Spelling correct)
Shannon CupSaturdays OverallSidewinderRupert Westrup  (Spelling correct)
Mxd Sportsboats   
Thursday Sportsboat CupThursdays OverallJesterDeclan Curtin
Saturday Sportsboat CupSaturdays OverallJambiyaVincent Latimore/Martin Ryan
Mermaids   
Iolar CupSaturdays OverallJillPat Mangan/Paul Smith
Amy CupTuesdays OverallJillPat Mangan/Paul Smith
Stella CupMid Week Special ConditionsJill Darach Dineen
J.B.Kearney ShieldSaturdays Special ConditionsJillDavid Stedmond/David Creedon
Fireballs   
Nuit St. George TrophyTuesdays Overall Stephen Oram/Noel Butler
Water Wags   
Blue Bird TrophySeries OneMariposaCathy MacAleavey/Con Murphy
G.Pugin Meldon TrophySeries TwoMariposaCathy MacAleavey/Con Murphy
Goldsmith CupSeries Three MariposaCathy MacAleavey/Con Murphy
Laser Class   
Sailcraft Tray TrophyTuesdays oOverall Ronan Wallace
IDRA Class   
Bay CupTuesdays OverallDunmoaninFrank Hamilton
Kennedy CupSaturdays OverallDunmoaninFrank Hamilton
Half Way TrophySpec Conditions133 Dutch CourageSailing In Dublin Team
Crews Challenge CupSpec Conditions92 SiabhraDavid Long
Melampus CupSpec Conditions122 DianeBrian Murphy/Catherine Martin
Portsmouth Yardstick   
The Windmill CupTuesdays OverallINSS TeamEoin McKeon
PY Junior TrophySeptember seriesMedalJack Lowe
Junior Series (September)   
Lawson CupJunior TopperMedalEthan Spain
Seapoint CupJunior OptimistMedalSeth Walker
Mitchell CupJunior RS FevaMedalPeter Williams
Jimmy Mooney GobletJunior Laser 4.7MedalZoe Hall